Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Cemevi Statüsü Ne Olacak

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Cemevi Statüsü Ne Olacak

Son seçimde yine Cemevlerine statü verileceği sözü verildi. Kendi adıma buna inanmadığımı bir oyun ve zaman kaybından başka bir şey değildi. Samimi olduklarını düşünmüyorum, 16 yıldır hükümetin başında olan kendileri ama bu zaman içinde hiç bir şey yapmamaları, ve belediye başkanlığı zamanında Karaca Ahmet Cemevini sırf kaçak diye yıktırmak isteyen birinin Cemevlerine ibadet statüsü verebileceğine inanmıyorum.

mevcut rejim den bir sorun kaynaklandığını düşünmüyorum. aslında doğru diyorsun 16 yıldır değişen yok, ama ondan önce de yaklaşık 80 yıl içinde de değişen olmadı. bundan yıllar önce de söylemiştim, zaten de facto alevilerin ibadet hanesi olarak tanımlanan Cemevlerini hangi hükümet yürürlüğe geçse ona kar kalır. kesinliklde hükümette bunun bilincinde ama oy aldığı taban kesim buna olumsuz bakabilir yani burda ülkeyi düşünen hükümet çıkarsa Cemevlerini kabul ettirir. Ama kendi çıkarlarını düşünürse bu iş böyle olduğu gibi devam eder. Türkiye bu konuda çok ekmek yemesi gerekiyor, üstekileri kastetmiyorum, sıradan vatandaş'dan bahsediyorum. Eğitimden uzak olan insanlarla yaşamak oldukça zordur. bilmem anlatabildim mi sevgili dostum.

Yorum

Aleviler chp nin peşinden ayrılmadığı sürece hiç bir şey olmayacaktır. statü zaten her meclis döneminde hdp tarafından öneri olarak sunulmaktadır ancak kabul edilmemektedir. sadece seçim zamanı gündemine alan chp ye sitemlerimi iletirim.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: albert albertino View Post
        Aleviler chp nin peşinden ayrılmadığı sürece hiç bir şey olmayacaktır. statü zaten her meclis döneminde hdp tarafından öneri olarak sunulmaktadır ancak kabul edilmemektedir. sadece seçim zamanı gündemine alan chp ye sitemlerimi iletirim.
        Sadece CHP olarak düşünmemek gerek, her seçim döneminde ne yazık ki bunu ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyorlar. Realitede bir şey yok.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Kevn-ü Mekan View Post

Sadece CHP olarak düşünmemek gerek, her seçim döneminde ne yazık ki bunu ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyorlar. Realitede bir şey yok.
          Alevilerin 80% nı CHP ye oy verdiğine göre albert albertino arkadaşın sitemini anlıyorum. ama tabii sende haklısın, sadece CHP bu işi yapmıyor.

Yorum

Öncelikle bizzat Alevilerin, cemevlerinin statüsünün ne olacağı üzerine bir fikir ve eylem üretmesi gerekiyor. Çünkü esas sorun, devletin statü verip vermemesi değil; cemevlerinin, Alevilerin yaşantısındaki ağırlığıdır. Bizzat Aleviler cemevlerine gitmiyorsa, ekonomik ya da hukuksal sorunlarını cem yaparak değil de bankalar ve sistemin günümüz kadısı demek olan adalet "saray"larında arıyorsa, cemevlerine statü verilmesinin pek bir anlamı yoktur. Neticede hepimizin bildiği gibi, cemevi dediğimiz şey, duruma göre her hangi bir vatandaşın evidir. Aslolan cem olabilmektir. Sorunları ve çözümleri ortaklaştırabilmektir. Sorunları ve çözümlerini bireysel mecrada arıyorsak, cemevinin camiden hiç bir farkı kalmaz ki yine hepimizin bildiği gibi namaz için cami de şart değildir esasen.

Yani şunu anlamak gerekiyor ki, cemevlerinin statüsü sorunu sadece politik bir sorundur. Aleviliğe içkin bir sorun değildir. Nitekim Osmanlı döneminde özellikle II.Mahmut dönemi ve sonrasında belki Alevilerin cemevi olmamış ama Alevilik varolmaya deva etmiştir. Günümüzde ise Alevilik sorununu cemevleri ve bunun statüsü sorununa indirgersek bir kere daha esas sorunu ıskalamış oluruz.

Yorum

İşleniyor...
            X