Warning: file_get_contents(https://seohack.net/admin/api/links/main.RemotE): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 502 Bad Gateway in /home/alevifo1/public_html/index.php on line 44
İran embargosu - AleviForum - Barış Yolunda Varış İnsan

Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İran embargosu

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Temizle
new posts

 • İran embargosu

  İran'a tekrar embargo koymayı hedef alan ABD için var mı düşünceleriniz.

 • #2
  Ambargo kalktığı gün İran halkının sevinç gösterileri vardı. Bu oldukça önemli. Kapitalist üretim ilişkileri içerisinde dünya piyasası oldukça iç içe geçmiş durumda. Rusya ve Çin bile dolar dışında bir alternatif yaratabilmiş değil. Zira ABD, hala daha en çok satan en çok alan ülke. Siz mesela, Rusya olarak Türkiye'den lira ve ruble ile alışveriş yaparsanız bu parayı bir kere daha kendi ülkeleriniz arasında kullanırsınız. Rusya'dan alınan ruble ile mesela Yunanistan'dan mal alamazsınız. Tabii aynı şey Rusya için de geçerli. Çünkü bu paralar dolar karşısında sürekli değer kaybediyor. Türkiye'ye mal satıp, karşılığında misal 100 bin lira alıyorsunuz. Ancak bir yıl sonra bu para enflasyon karşısında eriyor. Ancak 100 bin dolar alırsanız, bu para değerini koruyor ve zarar etmiyorsunuz. on yıl önceki 100 bin dolar ne ise şimdi de odur. Ancak şimdki 100 bin lira on yıl sonra pula dönecek.

  Demek ki yapılması gereken bir başka ekonomik model geliştirmek. Elbette bu, çok uzun vadeli bir program olacaktır. Bu olmadığı sürece, ne kadar ABD karşıtı olursanız olun, bir yerde dolara bağımlıysanız özgürlüğünüz de tehlikeye giriyor.

  Yorum


  • #3
   tüm paralar bir kağıt parçası ama biri değer kaybediyor diğeri kazanıyor. Demekki genel güven ile alakalı. İnsanlar dollara inanıp tutuyor ondan dolayı seviliyor ve değerli kalıyor. Birde hemen hemen tüm petrol satışları (Venezuela dışında sanırım) dollar üzeri yapılıyor yani çok sağlam arkası var bu dolların. Lira alıp neyine güvenecek insan? Ülkenin siyaseti bile belirsiz ve çok esnek olabilir ve her an kaos çıkabilir. Kim yatırım yapacak neye güvenerek? Sadece Türkiye için geçerli değil, birçok ülkeler bu konumda.

   Yorum

   İşleniyor...
   X